Yüz Estetikleri

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Mini Yüz Germe

Alışılagelmiş tam yüz germeden farklı olarak yüzde ciddi deformasyon olmayan hızlı iyileşme isteyen ve ciddi değişim istemeyen hastalar için kulak önü ve arkasından yapılan kesilerle sarkan deri ve bağ dokularının asılması işlemidir.

İşlem lokal anestezi ile uyumadan yapılabilir ve aynı gün evinizde istirahat edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

1
Mini yüz germe sonrası süreç nasıldır ?

Mini yüz germe işlemi sonrasında ilk gün kaba bir baskılayıcı pansuman olur ve sonra ki 3 gün hafif pansuman yapılır, ilk 2-3 gün hafif ödem ve morluklar olağandır, 3 gün sonrasında kontrollü olarak sosyal hayata dönülebilir.

2
Mini yüz germede iz kalır mı ?

Kulak önü katlanma noktasında ve kulak arkasına uzanan zamanla silikleşecek bir iz kalacaktır.

3
İşlem sonrası belirgin bir iz kalır mı ?

Her ameliyattan sonra olduğu gibi bu ameliyattan sonrada iz kalacaktır ; iz kalması tamamen kişinin genetik faktörleri ve dış etmenlere bağlı olsa da göz kapağı ameliyatında iz anatomik katlanma noktasına( üst göz kapağımızın katlanma bölgesi ) saklandığından ve kanlanması iyi olan bir bölge olduğu için vücutta izin görece olarak en az kaldığı veya saklandığı ameliyatların başında gelir. Bu süreçte özel kremler ile süreç desteklenir. İz özellikle iyileşmenin aktif olduğu ilk 3-6 ay belirgin olurken ; daha sonra zaman ile  azalacaktır.

4
Mini yüz germe için en iyi adaylar kimlerdir ?

Özellikle dolgu ve botox gibi sürekli olan işlemleri istemeyen ve tam yüz germe ameliyatı için genç olan , fazla deri sarkması olmayan hastalar en iyi adaylardır.

https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/anestezi-icon1.png
Anestezi:Lokal
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/ameliyat-suresi-icon1.png
Ameliyat Süresi:2 Saat
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/agri-icon1.png
Ağrı:Minimal
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/korse-icon1.png
Korse:3 Gün
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/hastanede-kalis-icon1.png
Hastahanede Kalış:Yok
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/iyilesme-suresi-icon1.png
İyileşme Süresi:3-5 Gün
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/pansuman-suresi-icon1.png
Pansuman Süresi:3 Gün
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/cerrahi-zorluk-seviyesi-icon1.png
Cerrahi Zorluk Seviyesi:2/5
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Yüz Germe & Boyun Germe

Yüzde ve boyunda sarkmalar ; çene köşelerinde deri yığılmaları yaş aldıkça önlenemez .

Zamanı geri almanın en efektif yöntemi yüz ve boyun germe estetiğidir. Birçok farklı teknik ile yapılır, her bir tekniğim birbirine üstünlükleri olmakla beraber en iyi yöntem kişiye özel olmaktadır. Genel olarak yağ enjeksiyonu ile kombine edilir. Yüz germe ameliyatları tercihen lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

1
Yüz – boyun germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilir ?

Genel olarak tüm ameliyatlardan önce olduğu gibi kan sulandıran ilaçlar anestezi hekimine danışılarak 3 hafta öncesinden kesilmeli ; var ise ek hastalıklar – alerjiler vb anestezi doktorumuza bildirilmelidir. Ameliyattan en az 6 hafta önce sigara içiminin kesilmesi yüz germe ameliyatı için esastır . Sigara içmenin cerrahi süreci ve yara iyileşmesini en etkin etkilediği cerrahidir.

2
Yüz & boyun germe ameliyatı genel olarak nedir ?

Yüz ve boyun germe ameliyatı yaşla beraber ; deformasyonlarla veya genetik faktörlere bağlı olarak sarkan , çene köşelerine yığılan yüz dersinin; gevşeyen bollaşan boyun dersininin altındaki askılayıcı zarlarla beraber kulak önü ve kulak arkası ve saç çizgisi kesilerinden yapılarak ; öncelikle deri altı zar ve bağ yapılarının yeniden restore ediliği ve fazla derinin atılarak yapıldığı en çok güz güldüren ameliyatlardandır. Burada yapılan en büyük yanlış , deri kalitesinde bir artma beklenmesidir. Unutulmamalıdır ki bu ameliyat germe ameliyatıdır , cilt yenileme tamamen bu ameliyatın sonrasında yapılan kombine işlemdir. Genel olarak bütüncül yaklaşımla yüz ve boyun germe ameliyatlarını beraber yapmaktayız.

3
Yaş sınırı var mıdır ?

Genel olarak kişinin yüz deformasyonuna bağlı olarak 40 yaşından sonra daha çok yapılan bir ameliyattır. Daha erken dönemlerde cerrahi dışı yöntemler tercih edilir.

4
Hangi zaman aralığında yapılması önerilir ?

Doğru zaman ne zamandır ? Tercih edilen zaman dilimi soğuk hava ve güneş etkilerinin az olduğu son bahar ve kış dönemidir. Önlemler alınarak yaz günlerinde de yapılabilir.

5
İz kalır mı ?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da iz kalacaktır , ama sanılanın aksine bu iz anatomik katlanma noktalarına saklanır. Özellikle kulak önü ve kulak arkası izleri çok iyi iyileşir ; saçlı deri önüne saklanan izler ise zamanla daha az belirginleşir. Unutulmamalıdır ki iz kalması tamamen hastanın deri kalitesi , genetik faktörleri ve dış etmenlere ( sigara – güneş vb ) bağlıdır. Yüz germe ameliyatından sonra iz önlemek için özel kremler önerilir.

6
İşlem için hangi anestezi yöntemi tercih edilir ve ameliyat sonrası süreç nasıldır ?

Yüz ve boyun germe ameliyatları genel olarak lokal anestezi + sedasyon ile veya hasta tercihine bağlı olarak genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi sonrası hastalar tercihen 1 gece ; genel anestezi sonrası ise en az 2 gece hastahenede gözlem altında tutulur. İlk 2-3 gün baskılı özel pansuman ve drenler olacaktır. İlk 10 gün belirgin ödem ve morluklar kaçınılmazdır. İlk pansumanların açılması ardından saçlar yıkanabilir . ilk 2 hafta günlük pansumanlar olacaktır, bu süreçte ince yüz korseleri takılır. 2 haftadan sonra özel iz önleme kremlerine geçilir.

7
Sosyal hayata ne zaman dönülür ?

Genel olarak yüz germe ameliyatından sonra ilk 5 gün evde istirahat önerilir , özelikle tansiyonun yükselmemesi ve dış etmenlerden uzak durulması önemlidir. İlk 3 hafta genel olarak istirahat önerilir , bu süreçten sonra sosyal hayata dönebilirsiniz.

8
Kesin sonuç ne zaman görülür ?

Yüz ameliyatlarında diğer ameliyatlardan farklı olarak dokuların adaptasyonu daha uzun sürer, bundan dolayı ödem ve şişlikler ilk 1 ay belirgin olmakla beraber 6- 12 ay arasına kadar iyileşme devam eder. Ameliyat sonrası ilk dönemde gergin hissedilen cilt ; ilk iyileşme ardından hafif gevşer ve daha rahat hissedilir.

9
Nelere dikkat etmeliyim ?

Ameliyattan sonra sigara içmekten ; tansiyon artıracak tüm hareket ve sağlıksız yemeklerden kaçınılmalıdır. Özellikle aşırı masaj ; erken dönemde ısıya maruziyet iyileşen dokulara zarar verecektir. Yüz germe ameliyatından sonra iyileşme sonrası cilt iyileştirme prosedürlerini kombine etmek önem arz eder. Özellikle bol oksijenli ortam, başın yüksekte tutularak yatılması ve az tuzlu diyetler iyileşme için önerilir.

https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/anestezi-icon1.png
Anestezi:Lokal / Genel
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/ameliyat-suresi-icon1.png
Ameliyat Süresi:2 - 3 Saat
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/agri-icon1.png
Ağrı:Minimal
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/korse-icon1.png
Korse:5 Gün
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/hastanede-kalis-icon1.png
Hastahanede Kalış:1 Gece
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/iyilesme-suresi-icon1.png
İyileşme Süresi:3 Hafta
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/pansuman-suresi-icon1.png
Pansuman Süresi:10 Gün
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/12/cerrahi-zorluk-seviyesi-icon1.png
Cerrahi Zorluk Seviyesi:4/5
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://www.drmehmetgencer.com/wp-content/uploads/2020/11/doktora-sor.jpg

Aklınıza takılan ne varsa Doktoruna Sorun!

Tüm sorularınızı Op. Dr. Mehmet GENCER sizler için yanıtlıyor.

    X